June 1, 2012
2012 Awards of Excellence celebration June 7
The university will honor individuals who have made important contributions to the university community at the 42nd Annual Awards of Excellence ceremony at 3:30 p.m. Thursday, June 7, in Meany Hall.
President Michael K. Young will preside at the ceremony, which will be followed by a reception.
The Awards of Excellence ceremony honors members of the UW community who exemplify the universitys values with special distinction. They recognize achievements in teaching, mentoring, public service and staff support.
Here are the 2012 UW Awards of Excellence recipients:
Distinguished Staff Award
Billy H. Colburn, psychiatry, Harborview Medical Center
Deborah Harper, Center for Studies in Demography and Ecology
Freddie A. Tapuro, Campus Engineering and Operations
Julie Jothen Valley, radiation oncology
Holly Broadbent-Horvat, Karin Huster, Patricia A. McElveny, Jodie Prescott and JoAnn Rodger, Trauma Surgical ICU Quiet Time Group
David B. Thorud Leadership Award
Faculty award, Alex Cahana, anesthesiology & pain medicine
Staff award, Joyce Yen, engineering
Distinguished Librarian Award
Timothy D. Jewell, information resources and scholarly communication, libraries
Alumni Association Distinguished Service Award
Frazer Cook, 65
Distinguished Retiree Excellence in Community Service Award
Nancy Amidei, social work
Distinguished Teaching Award
Leslie Ashbaugh, interdisciplinary arts and sciences, UW Bothell
Jeffrey W. Berman, civil and environmental engineering
Sarah Elwood, geography
Hugh M. Foy, surgery
Maria Elena Garcia, Comparative History of Ideas and Jackson School of International Studies
Andrew D. Loveless, mathematics
Christine A. Stevens, nursing, UW Tacoma
Excellence in Teaching Award
Michael Bowman, Educational Leadership & Policy Studies
J. Bart Klika, social work
Distinguished Contributions to Lifelong Learning Award
Mamidala Ramulu, mechanical engineering
S. Sterling Munro Public Service Teaching Award
Gillian Harkins, English
University Faculty Lecture Award
Batya Friedman, Information School
Marsha L. Landolt Distinguished Graduate Mentor Award
Peter J. May, political science
Outstanding Public Service Award
Jacqueline McMurtrie, School of Law
Presidents Medal
Melissa Rose Winstanley
Nicole Guenther
Alumnus Summa Laude Dignatus
Steven M. Holl, 71